Preskoči na vsebino

Znani so dobitniki nagrad OHS Award 2023!

V četrtek, 11. maja 2023 je v prostoru EDVARD potekala podelitev nagrad OHS Award izbranim arhitekturnim projektom, ki so bili predstavljeni v okviru arhitekturnega festivala Odprte hiše Slovenije. Nominirani so bili vsi projekti, ki jih je strokovna žirija uvrstila v letni program festivala. Poslanstvo festivala Odprte hiše Slovenije je predstavitev dobre arhitekture in približevanje pomena kakovostno grajenega prostora najširši javnosti. Nagrade OHS Award zato izjemoma ne podeljuje stroka, temveč javnost, s čimer odseva svoje mnenje o slovenski arhitekturni produkciji in z njo vzpostavlja dialog.

foto: Jaka Koren

Večplastnost nagrade OHS Award je danes še posebej pomembno izpostaviti iz dveh vidikov – nagrado izglasuje splošna javnost, ki je uporabnik prostora in katerim je arhitektura v izhodišču namenjena. Poleg arhitektov pa nagrada prepoznava tudi pomembno vlogo lastnikov oz. investitorjev in izvajalcev, ki jim je mar in razumejo pomen kulture prostora za razvoj skupnosti danes in v prihodnje.

foto: Jaka Koren

Glasovanje za najboljše predstavljene arhitekturne projekte na festivalu Odprte hiše Slovenije je potekalo na spletu med 14. aprilom in 3. majem 2023. Obiskovalci festivala, so si lahko ogledali 80 projektov različnih arhitekturnih tipologij in po svojem izboru glasovali za najboljši projekt v kategorijah javnih in zasebnih objektov. V času glasovanja smo skupno prejeli več kot 8000 glasov. Radi pa bi izpostavili, da prav vsi projekti, ki so bili vključeni v festivalski program izkazujejo visoko kakovost oblikovanja prostora ter predstavljajo primere dobre prakse na področju arhitekture v Sloveniji.

foto: Jaka Koren

“Danes vemo, kdo so prejemniki nagrad. Štirje od šest nagrajenih projektov so prenove z zasebnim in javnim programom, dva sta novogradnji na področju vzgoje in izobraževanja, vrtec in šola. Vsi ti projekti brez arhitekturne ideje in kreativnosti ali, če hočete, imaginacije ne bi imeli nobene možnosti. Vse ostalo za uspeh projekta je še kako pomembno, a se zgodi pozneje. Zato se moramo vedno znova zavedati pomena kreativnega v arhitekturi. To zavedanje moramo krepiti in ga ne zamešati z lahkotnostjo amaterskih pristopov, nanj pa tudi ne smemo pozabiti ob slavnostnem odprtju novih objektov. Posebnost dela žirije Odprtih hiš Slovenije je, da se ne ukvarja s tem, kdo bo zmagal, temveč pregleda prispelo gradivo in ugotavlja, katera so tista dela, ki jih najširša publika mora videti. Nagrade pa dodeli prav ta publika – najširša javnost. Z glasovanjem nagradi izjemno prostorsko doživetje. Saj to je tudi tisto, kar se najtežje ubesedi, opiše, nauči, izmeri ali nadomesti s fotografijo. Zakaj je neki prostorski učinek tako močan, zakaj je neka arhitektura tako fascinantna. Zato je pomembno, da imamo festival Odprte hiše Slovenije, ker vsem nam to omogoči. Zato poudarjam, da se kot družba moramo zavedati, kako pomembno je podpirati arhitekturno kulturo in ustvarjati pogoje za razvoj novih arhitekturnih pristopov, ki bodo z močjo ustvarjalnosti reševali izzive.”

Vlatka Ljubanović – članica strokovne žirije OHS 2023

Med nominiranimi projekti je v kategoriji javnih objektov javnost za najboljše izbrala Osnovno šolo Oskarja Kovačiča Škofije (avtorji arhitekture: Studio.a+v), ki s svojo zasnovo učencem pripoveduje o svoji dvojnosti: o šoli kot izobraževalni ustanovi, kjer posameznik sledi skupnim vzorcem vedenja in izobraževanja, kar se v zasnovi odraža v formalni razporeditvi učilnic, in o šoli kot prostoru druženja, ki podpira razvoj posameznika kot individualnega subjekta s svojo voljo, ustvarjalnostjo, sposobnostmi in domišljijo, kar se v zasnovi odraža skozi višinsko in tlorisno razgiban sistem skupnih prostorov z neposredno povezavo z zunanjostjo.

foto: Rok Deželak

Nagrado prejme tudi projekt Tehnološki park Ptuj (avtorji – arhitektura: Styria arhitektura d.o.o., interier: Biro Biro d.o.o., krajinska arhitektura: krajinska arhitektura, Sara Peternel, s.p.). Pri projektu gre za prenovo in dozidavo stavbe nekdanjega oficirskega paviljona opuščene vojašnice na Ptuju, ki so jo arhitekti prenovili za potrebe novega tehnološkega parka. Historična stavba leži na arheološko pomembnem območju v bližini Ptujskega gradu, ki je kulturni spomenik državnega pomena, zato je bila posebna pozornost namenjena sodelovanju s konservatorji in arheologi. Zaradi dodatnih prostorskih potreb so zasnovali nov, steklen prizidek. S stavbo in vrtom ga povezuje linijski prostorski element, ki se vije po terenu ter ob tem prevzema vloge opornega zidu in urbane opreme.

foto: Matej Lozar

Javnost je v kategoriji javnih objektov nagradila še nov Vrtec Kočevje – enota Čebelica (avtorji – arhitektura: Svet vmes, krajinska arhitektura: Kolektiv Tektonika), ki sanira degradirano območje v središču Kočevja ter na eni sami lokaciji zgosti vzgojno-izobraževalni program, nekoč lociran v drugih neustreznih objektih. Igralnice lesenega, 16-oddelčnega vrtca so organizirane okoli dveh atrijev, ki omogočata prehod svetlobe globoko v objekt ter vzpostavita dve zunanji igralnici v notranjosti volumna, okoli katerih se zvrstijo podporni prostori. Vrtec odlikujeta tudi razgibano zunanje igrišče in igralna terasa.

foto: Ana Skobe

V kategoriji zasebnih objektov so nagrado OHS Award prejeli trije odlični projekti. Vilo na Podmarku je prvotno zgradil italijanski arhitekt Pietro Venuti po koncu prve svetovne vojne. Umestil jo je na vzpetino, v razgiban vrt z veliko betonsko pergolo. Notranjost vile je bila skozi čas grobo predelana. Od prvotne zasnove se je ohranila zgolj osnovna nosilna konstrukcija, streha in kamnito opečna fasada. Vila in vrt se trenutno prenavljata (avtorji arhitekture: OUT d.o.o.), cilj prenove pa je vzpostaviti prvotno razporeditev prostorov in živahen originalni kolorit objekta.

foto: OUT d.o.o.

Nagrado OHS Award je prejel tudi projekt Meksika 2.0. – Novo poglavje / Novo obdobje (avtorica arhitekture: MA_ST_AR, Maja Stamenković). Navdih za prenovo stanovanja je bil dialog med umetnostjo in arhitekturo. Izčiščenost obstoječega volumna stavbe omogoča umestitev novega z minimalnimi posegi, obenem pa spodbuja veliko domišljije, kreativnega pristopa, ustvarjalnosti in razmišljanja izven okvirja. Nova tlorisna zasnova odseva obdobje, v katerem živimo. Barvni poudarki z umetniškimi kosi pohištva pa dajejo prostoru poseben značaj.

foto: Marijo Zupanov

V kategoriji zasebnih objektov je bila nagrajena tudi Hiša na Krasu (avtor arhitekture: RVA arhitekturna delavnica), ki stoji na robu nekoč kamnoseške vasice na Krasu, kjer se vas izteka v okoliška polja. Naročnika sta želela rekonstruirati in dograditi manjšo obstoječo hišo in jo spremeniti v zdrav, trajnosten družinski dom, povezan z lokalnim izročilom. Členjena zasnova omogoča dinamično prehajanje prostorov in optimalne razglede na okoliško pokrajino. Kamen iz lokalnega kamnoloma, les, apno in v notranjosti tudi ilovica dajejo hiši pridih topline in domačnosti.

foto: Matej Lozar

Vsem nagrajencem iskreno čestitamo!

foto: Jaka Koren

PARTNERJI PROJEKTA ODPRTE HIŠE SLOVENIJE 2023