Preskoči na vsebino

Strokovna žirija festivala OHS 2018

Preberite, kaj o festivalu OHS menijo  člani letošnje strokovne žirije. Tisti, ki bodo naredili izbor najboljših prijavljenih projektov, izbranih za ogled med 13. in 15. aprilom 2018 – na letošnjem devetem največjem arhitekturno nepremičninskem festivalu Odprte hiše Slovenije.

 

doc. dr. PETER ŠENK,arhitekt – Fakulteta za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo, Univerza v Mariboru /

Studio Stratum

“Vsakoletni nabor slovenske arhitekture, ki je na ogled v okviru festivala OHS, odpira pogled v prihodnost. Je nekakšen trendovski barometer in seizmograf novih porajanj že zgrajenih, v stroki in medijih izpostavljenih, nagrajenih, razvpitih, pa tudi spregledanih kakovostnih arhitektur. Pogosto ob razlagi načrtovalcev, arhitektov. Izkušnja, ki jo ponuja festival OHS, je tako neprecenljiva, saj omogoča osebno ovrednotenje arhitekture onkraj sploščene vizualne izkušnje, ki jo ponujajo mediji.”

 

MIMA SUHADOLC, arhitektka
“V dobi, ko so v fotografski objektiv ujete podobe stavb in prostorov zamrznjene kot retuširani obrazi lepotic z modnih plakatov, in v dobi, ko je fotografijo nemogoče ločiti od računalniške podobe, je postala možnost izkusiti prostor neprecenljiva. Oblikovanje prostora je dokončano, ko ga naselijo njegovi prebivalci. Ti so zadnji kos opreme prostora in njegov končni kritik. Odprte hiše dajejo obiskovalcem možnost celovito doživeti prostor v njegovi pravi podobi in funkciji.”

 

BOŠTJAN VUGA, u.d.i.a, Grad.Dip. (AA) – Sadar+Vuga

OHS je edini medij, ki publiki omogoča fizično izkušnjo arhitekture. Stavbe se razkrijejo, ljudje se jih lahko dotaknejo, si jih od blizu ogledajo, doživijo atmosfero v prostorih, v katere po navadi nimajo vstopa. Izbrane stavbe predstavljajo najkvalitetnejšo arhitekturno produkcijo, kar dviguje kulturo prostora v Sloveniji.

 

KLARA ZALOKAR, m.i.a. – Studio Moste

Arhitektura, predvsem stanovanjske stavbe, je javnosti dostopna in predstavljena le preko medija fotografije. Še tako dobra fotografija pa težko ustvari občutek fizične prezence v prostoru – teksture površin, taktilnost materialov, zvok polne lesene mize, ko nanjo odložimo predmet, ali vpliv različne dnevne osvetlitve. Arhitekturo dojemamo z vsemi čutili in ne le z očesom – prav zato se mi zdi projekt OHS izjemnega pomena. Posameznikom omogoča pristno arhitekturno izkušnjo tudi v objektih, ki so javnosti načeloma nedostopni.

 

ZAŠ BREZAR, u.d.i.k.a. – Landezine

V družbi, kjer je prostora za razvoj prostorske kulture še zelo veliko, OHS igra pomembno vlogo pri  izboru in promociji dobrih praks oblikovanja prostora tako znotraj stroke kot tudi v javnosti. Arhitekturo osvetli kot iznajdljivo in kreativno disciplino, ki ni namenjena zgolj tistim, ki imajo več. V strokovnem smislu pa se je projekt OHS vzpostavil kot živahna komunikacijska platforma za prostorske načrtovalce.

 

MICHAEL BURNARD – raziskovalec Center odličnosti InnoRenew, Univerza na Primorskem

 Festival Odprte Hiše Slovenije omogoča inovatorjem, da raziskujejo nove ideje, predstavljajo svoje delo širšemu občinstvu in tudi prejmejo priznanje za svoje trdo delo. Hkrati opozarja na napredek trajnostnega oblikovanja in zagotavlja platformo, ki daje prednost trajnostnemu razvoju v vsakodnevnem življenju, kar bistveno prispeva k zdravi prihodnosti Slovenije.

 

KRISTINA DEŠMAN – Odprte hiše Slovenije, urednica revije Hiše

OHS so priložnost za spoznanje, premislek, učenje in raziskovanje. Znanim, manj poznanim, mladim, starejšim arhitektom omogočijo, da pokažejo, kaj so ustvarili. Investitorji in lastniki se pohvalijo s svojimi objekti. Arhitekti ponovno premislijo svoje zasnove in preverijo, kako se obnesejo v praksi. Naročniki in lastniki se spomnijo, zakaj je njihova hiša posebna. Obiskovalci raziskujejo dobre prostore in spoznavajo proces, ki je do njih pripeljal. Letos smo še posebej ponosni na izbor mladih arhitektov, ki se predstavljajo s svojimi prvimi projekti.