Soundcloud
SOUNDCLOUD
V 14. oddaji podkasta ODPRTO se pogovarjamo o pravkar izdani knjigi Zgodbe slovenske arhitekture. Napisala sta jo arhitekta Špela Kuhar in Robert Potokar, izšla pa je pri založbi Beletrina.
Prostor je za narodov obstoj prav tako pomemben kot jezik. Izdaja strokovne oz. nekoliko bolj poljudne knjige s področja arhitekture, pa ima zagotovo močan vpliv na širši krog bralcev, saj posreduje informacije in vedenje o pomenu kakovostno oblikovanega in grajenega prostora za širšo družbo.
Knjiga na izjemno dostopen način približuje zgodovino slovenske arhitekture skozi zgodbe, ki so botrovale nastanku arhitekture in slovenskega prostora, kakršnega poznamo danes.
Pogovarjamo se z avtorjema Špelo Kuhar, Robertom Potokarjem in programskim vodjem založbe Beletrina Alešem Štegrom.
V 13. oddaji podkasta ODPRTO z različnimi sogovorniki odkrivamo zgodbe prenove Cukrarne.
Ljubljanska Cukrarna je zagotovo najbolj pričakovan projekt prenove v Ljubljani. Stavba je bila zgrajena v začetku 19. stoletja kot rafinerija sladkorja.
Za nujnost prenove in ohranitve kulturnega spomenika se je leta 2009 odločila Mestna občina Ljubljana in razpisala natečaj, kjer je arhitekturni biro Scapelab zmagal s predlogom, da se objekt v celoti izprazni in nameni galerijskemu prostoru velikega merila. S prenovo želijo vzpostaviti pomemben evropski umetnostni center za razvoj in preizkušanje sodobnih galerijskih praks, Ljubljano pa postaviti na svetovni umetniški zemljevid.
Pogovarjamo se z arhitektom Markom Studnom (Scapelab), Blažem Peršinom (direktor MGML)in Alenko Gregorič (umetniška vodja Galerije Cukrarna).
V 12. oddaji podkasta ODPRTO se z arhitektom Matejem Gašperičem pogovarjamo o njegovem poslanstvu, filozofiji dela in procesu arhitekturnega snovanja.
Matej Gašperič od leta 2007 projektira hiše, ki so med širšo javnostjo poznane po zanimivih imenih: Hiša za najlepša leta, Hiša za pet in ves svet…
Ljubezen do dela z resničnimi ljudmi je usmeril v načrtovanje individualnih družinskih hiš, ki so zgrajene z mislijo na trajnost in ekologijo, z velikim poudarkom na želje njihovih stanovalcev.
V enajsti oddaji podkasta ODPRTO se pogovarjamo s krajinsko arhitektko Majo Simoneti, letošnjo prejemnico nagrade Častna članica ZAPS.
Maja Simoneti je poznana kot velika zagovornica dreves, aktivne hoje in je s kritičnim odnosom do aktualnih problemov prostorskega načrtovanja ključna oseba, ki s svojim delovanjem premika meje razumevanja krajine v sodobnem svetu. Govorimo o zeleni javni infrastrukturi, pomenu javnega interesa v urejanju prostora in varstvu okolja.
V 10. oddaji podkasta Odprto se z arhitektom Boštjanom Bugaričem pogovarjamo o javnem prostoru, sodobnih participatornih praksah in začasni rabi v mestih.
Boštjan Bugarič vodi KUD C3 in je eden izmed ustanoviteljev kolektiva Avtomatik delovišče, ki s svojim delovanjem med drugim opozarjajo na problematike v javnem prostoru Slovenske obale. Dotaknili smo se tudi sodelovanja kuriranja razstave Arhitektura. Skulptura. Spomin., ki je nastala v sodelovanju z Galerijo Dessa.
V 9. oddaji podkasta Odprto se z različnimi sogovorniki pogovarjamo o odgovornem odnosu do kulturne dediščine.
V podkastu prisluhnite arhitektki Maruši Zorec, ki je z izrednim občutkom za ravnotežje med ohranjanjem obstoječega in vpeljavo novih elementov, s svojim birojem Arrea prevzela projekt delne prenove notranjosti Plečnikove Palače zavarovalnice na Miklošičevi ulici v Ljubljani. Naš drugi gost je Vid Klančar, arhitekt in konservator, ki je za projekt prenove pripravil obsežen konservatorski načrt. O projektantski odgovornosti pa se pogovarjamo z Luko Keršičem iz Zavarovalnice Triglav.
V 8. oddaji podkasta ODPRTO govorimo o arhitekturi, ki vzgaja. Z nami je arhitektka Maja Ivanič, letošnja prejemnica nagrade Častna članica ZAPS.
Govorili bomo o njeni profesionalni poti, ki jo je med drugim pripeljala do tega, da se je posvetila snovanju izobraževalnih stavb – vrtcev in šol.
V 7. oddaji podkasta ODPRTO govorimo o arhitekturi prihodnosti. Z nami je Oona-Horx Strathern iz Zukunftsinstitut, ki s pomočjo družbeno-demografskih trendov že 25 let predvideva prihodnost bivanja.
Z Oono se pogovarjamo o tem, kateri svetovni trendi vplivajo na prihodnost arhitekture in kako bomo v prihodnosti bivali.
V šesti oddaji podkasta ODPRTO govorimo o stanovanjski problematiki. Z nami je arhitektka in letošnja prejemnica nagrade Častna članica ZAPS Anja Planišček.
Z Anjo se pogovarjamo o stanovanjski politiki, stanovanjskih zadrugah, o stanju stanovanjskih gradenj v Sloveniji ter humanitarni pomoči v Afriki, ki ju izvaja skupaj s Fakulteto za arhitekturo v Ljubljani in organizacijo Streha za vse.
V peti oddaji podkasta ODPRTO debatiramo o nekaterih temeljnih vprašanjih v arhitekturi. Kako ovrednotiti dediščino? Ali je arhitektura umetnost? Kaj prinaša regulacija urejanja prostora …
Svoj odnos do prostora in arhitekture deli letošnji prejemnik nagrade Platinasti svinčnik, arhitekt in docent na Fakulteti za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo v Mariboru, Nande Korpnik.
V četrti oddaji podkasta ODPRTO govorimo o umetni svetlobi. Pogovarjamo se z Matjažem Mavsarjem, direktorjem podjetja Arcadia Lightwear, kjer že 30 let načrtujejo svetlobo in ponujajo kakovostna svetila.
Z Matjažem smo poklepetali o izzivih pri načrtovanju svetlobe, kako to poteka in o tem, ali nam bo kdaj uspelo ustvariti umetno svetlobo, ki bo enakovredna naravni.
V tretji oddaji podkasta ODPRTO govorimo o scenografiji. Pogovarjamo se z arhitektom in scenografom Aleksandrom Vujovićem.
Z Aleksandrom smo odkrivali njegove začetke v scenografiji, kako tam poteka ustvarjalni proces, kakšne so specifike gledališkega prostora ter kakšno svobodo ima scenograf pri svojem izražanju.
V drugi oddaji podkasta ODPRTO govorimo o interierju in notranjem oblikovanju. Z nami je Petra Zakrajšek, direktorica in vodilna arhitektka pri Gao Arhitektih.
S Petro smo se pogovarjali o začetku njene poti, kako poteka delo v njenem biroju, kako ustvarja interierje ter kakšne načrte ima za London.
V tokratnem podkastu ODPRTO govorimo o prvi slovenski družinski hiši s certifikatom ‘Active House’, ki jo je razvilo podjetje Lumar.
O vplivih arhitekture na podnebno krizo in o bivalnem ugodju se pogovarjamo z ga. Lone Feifer, generalno sekretarko združenja ‘Active House Alliance‘.
Svoj komentar na trajnostne principe ‘Active House’ je podal tudi dr. Jernej Markelj, raziskovalec metod vrednotenja stavb po načelih trajnostne gradnje in podžupan za področje urbanizma v Občini Kamnik.
Kaj je prostor? V pilotni oddaji podkasta Odprto razmišljamo o tem, kaj prostor sploh je. Ali ga lahko definiramo? Kako ga zaznamo? Kaj nam pomeni? In kako ga razumejo nekatere slovenske arhitektke in arhitekti?