Preskoči na vsebino

Naravno pametne in lepe hiše

Sodobna tehnologija omogoča številne izboljšave in razvoj bivanjskih razmer. Najbolj idealno pa je, če gradbeni materiali sami poskrbijo za vzpostavitev pametnega in zdravega doma. Pa začnimo s citatom profesorja za energijsko učinkovito gradnjo na univerzi v Innsbrucku, dr. Wolfganga Streicherja, ki pravi: »Samo neumne hiše potrebujejo umetno inteligenco«. Poskušali bomo razložiti kaj to pomeni.

Izolacija je pomembna

Toplotna izolacija že dolgo ne pomeni le varčevanja z energijo. Dokazano prinaša številne druge ugodnosti v bivalnem prostoru:

  • zdravo vlažnost,
  • zaščito pred plesnijo,
  • udobno bivalno temperaturo.

Fasadni sistem kot naravna klimatska naprava

Po podatkih raziskovalnega parka lahko izolirane hiše zagotovijo bolj stabilno notranjo temperaturo, zlasti v kombinaciji z masivnimi stenami, kot sta beton in opeka. Nasprotno prihaja v neizoliranih hišah do velikih temperaturnih nihanj. Najmanjša temperaturna nihanja pozimi in poleti so se pojavila v izoliranih betonskih hišah. Spremljanje temperatur na notranji površini obodnih sten je jasno pokazalo, da imajo izolirane hiše stabilnejše površinske temperature. Pa poglejmo rezultate.

Neizolirana hiša porabi 250 odstotkov več energije kot izolirana. Rezultati poskusa v raziskovalnem centru so prepričljivi: pozimi so pri zunanji temperaturi –12 °C simulirali 48-urni popolni izpad gretja. Rezultat je bil pričakovan in hkrati osupljiv: medtem ko je bila temperatura v hišah s toplotno izolacijo tudi po 48 urah brez gretja še vedno od 15 do 17 °C, se je notranjost neizoliranih hiš ohladila na 4 °C, stene pa celo na 1 °C. 

Poleti se zgodba ponovi v obrnjeni smeri. Trditev lahko podkrepimo z rezultati, zbranimi v izjemno vročem poletju leta 2015, ko je zunanja temperatura zraka dosegla 36 °C. Izolirane hiše so imele do 5 °C nižje temperature v notranjosti v primerjavi z neizolirano hišo. Natančneje: v neizoliranih hišah je bila notranja temperatura višja od 30 °C. Notranja temperatura v opečnih ali betonskih hišah z izolacijo pa je v povprečju dosegla 26 °C, kar je še vedno v območju udobja.

Rezultati raziskav so dokaz, da lahko pameten dom ustvarite tudi brez zahtevne tehnologije. Enostaven princip, ki dokazano deluje. Fasadni sistem in masivne stene (večja sposobnost shranjevanja energije)  opravijo svoje. Več izsledkov raziskav najdete tukaj.

Estetski videz

Poleg vpliva na kakovost bivanja ima fasada tisto prvotno lastnost. Primerjamo jo lahko s kožo, saj ščiti zid pred zunanjimi vplivi in zagotavlja estetski videz vašega doma. Fasada je optična vizitka vsake stavbe. Z različnimi strukturami in barvami je mogoče doseči raznolikost.  

Najlepše fasade in zanimive arhitekturne rešitve si lahko ogledate v okviru natečaja Baumit Life Challenge, kjer vsaki dve leti izberejo najboljše evropski projekte. Tudi letos so se trije slovenski arhitekti že tradicionalno uvrstili med najboljših 36 projektov.

Več → Baumit Life Challenge 2020

Hiša z atrijem, Arhitektura d.o.o, foto: Jure Goršič
Oskrbovana stanovanja Murgle 2, LAB arhitekti d.o.o., foto: Žiga Lovšin
Prenova gradu Štanjel, ZVKDS, Arhipelag d.o.o., foto: Miran Kambič

Baumit