Preskoči na vsebino

7 zlatih pravil preden se lotite prenove podstrešja

Je bilo vaše podstrešje doslej nedodelano, zdaj pa ste se odločili, da mu vdihnete življenje? Boste v njem uredili študijsko sobo za najstarejšega otroka, kabinet zase, knjižnico ali domači fitnes? Morda ne boste povečali lastnega bivalnega prostora, ampak boste v mansardi uredili povsem samostojno bivalno enoto.

V vseh primerih se je prenove treba lotiti premišljeno in dobro načrtovati vse korake od začetne ideje do realizacije. Preverite, na kaj je treba biti pozoren, da vas prenova ne bo stala preveč. Niti denarja, niti živcev. 

1. Razjasnite si, kaj pričakujete od obnove 

Naložba v obnovo podstrešja se vedno izplača. Ne samo, da se bo zaradi dodatne toplotne izolacije izboljšala energetska bilanca vaše stavbe in boste prihranili pri ogrevanju, ampak bo na vrednosti pridobila tudi celotna nepremičnina.

Največja korist pa je seveda razširitev domovanja z dodatno bivalno površino, z lepimi razgledi in svetlim interierjem. Pri načrtovanju in izvedbi upoštevajte te prednosti in jih skušajte kar najbolje izkoristiti.

 2. Pred začetkom prenove preverite statiko in nosilnos

Izračun statike objekta vam lahko izdela strokovnjak, ki bo delo opravil strokovno in vam svetoval tudi pri rešitvah, če bi potrebovali dodatne ojačitve. Še posebno pri starejših hišah se prepričajte, da lesena konstrukcija ostrešja ni poškodovana in da vlaga ni načela lesenih tramov. Trhlo ostrešje je seveda treba zamenjati, prav tako poškodovano strešno kritino.

Nato povabite na ogled arhitekta, ki vam bo svetoval pri razporeditvi in ureditvi prostora. Jasno mu posredujte svoje želje in z njim prediskutirajte vaše prvotne zamisli.

3. Razmislite, kakšna streha je najprimernejša 

Za ureditev prijetne mansarde je najprimernejša streha z naklonom od 35 do 55 stopinj. Pa vendar – če je sleme visoko, je lahko tudi večji naklon pravo darilo za ustvarjanje izjemnih ambientov. 

V primeru, da so gabariti hiše določeni (to pomeni višina slemena) je opcija tudi tako imenovana mansardna streha, kjer je streha izvedena v dveh naklonih: spodnji je strmejši (med 60 in 80 stopinj), zgornji del je pa položnejši (med 30 in 40 stopinj). S tem obdržimo sleme na predpisani višini, hkrati pa pridobimo na volumnu mansarde.

4. Poskrbite za dobro izolacijo 

Za izolacijo ostrešja se najpogosteje uporablja izolacija, ki se jo namesti med špirovce. Gre za najbolj preprosto rešitev, ki je tudi cenovno dostopna in zmanjša skupne stroške prenove. Pravilno izberite debelino izolacije in poskrbite za hidroizolacijo, da čez čas ne boste imeli težav z zamakanjem in vlago. Izolacija strehe mora biti takšna, da ščititi stanovanje pred mrazom pozimi in vročino poleti.

5. Ne podcenjujte dobrih oken 

Pri določanju velikosti okenskih površin sicer obstajajo minimalni standardi (glede na tlorisno površino vsaj 20 % za okna), a v resnici nam ni treba brati pravilnikov, da bi nam bilo jasno: več dnevne svetlobe v prostoru pomeni tudi boljše počutje. Ne samo površina oken, pomembno je tudi, kam v ostrešju jih umestimo in kako jih orientiramo.

Poleg videza upoštevajte tudi izolacijske lastnosti, saj se vam bo naložba v dobra okna izplačala tako poleti kot pozimi. Poletno vročino bodo odbijala, pozimi bodo v notranjosti ohranjala več toplote. Hkrati ne pozabite na senčenje in temnenje. Dober spanec je ključen za dober začetek vsakega dne.

6. Izberite ustrezen material 

Strokovnjaki za gradnjo pri obnovi mansard najpogosteje svetujejo mavčne plošče. Zaradi svoje lahkosti ne ogrožajo konstrukcijskih lastnosti hiše, uravnavajo vlago v prostoru, imajo izolacijske lastnosti in varujejo prostor pred pregrevanjem. Poleg tega je delo z mavčnimi ploščami preprosto in hitro. Manjših posegov se z malo spretnosti lahko lotite tudi sami. 

7. Vzemite si čas za načrtovanje 

Podstrešje je netipičen prostor, zato je dobro, da pred začetkom del vse dobro premislite. Od tega, kje v prostoru boste imeli jedilno mizo, omare, delovni kotiček ali posteljo, je odvisen razvod električne napeljave. Upoštevajte, da naknadno ne boste mogli več skriti kablov pod mavčne plošče, nadometni kanali za kable pa kazijo videz in si jih zagotovo nihče ne želi. Obenem je treba že pred rekonstrukcijo podstrešja pomisliti tudi na notranjo opremo, ki se mora prilagajati obliki mansarde.